Brunch w Jordanii, kraju humusu i falafeli - Brunch with Monika

Translate

niedziela, 2 lipca 2023

Brunch w Jordanii, kraju humusu i falafeli


Klimat i kultura
Wyprawa do Jordanii okazała się być o wiele ciekawszym doświadczeniem niż zakładałam. Jordania to o wiele więcej niż zachwycające świątynie w Petrze. To także surowy klimat, wysokie temperatury, góry, piękne pustynne krajobrazy oraz bardzo mili ludzie. Beduini, bo tak o sobie mówią tutejsi mieszkańcy, to ludzie mocno związani z hodowlą wielbłądów, naturą oraz spokojem.


Ludzie
Pomimo wielu rewolucyjnych zmian przeprowadzonych przez królową Jordanii Ranię, dla wielu kobiet poza stolicą królestwa nadal nic się nie zmienia. Widok stylowo pozakrywanych od stóp do głów kobiet w mocnym makijażu z eleganckimi torebkami na mieście to standard. Rzadko ale, jednak spotykałam kobiety w czarnych burkach - długich ubraniach odsłaniających tylko oczy.

Kobiety na codzień noszą lekkie szaty w pastelowych kolorach z których widoczne są tylko twarz, ręce i stopy. Jeśli chodzi o stroje kąpielowe to zauważyłam dwie wersje: zestawy składające się z krótkich spodenek oraz klasycznych koszulek z odkrytymi włosami lub długie tiulowe ubrania zakrywających całe ciało w tym również włosy.

Mężczyźni ubierają się europejsko lub w długie szaty chroniąc głowy upiętymi na nich hustami kefija z biało-czerwonym motywem zarezerwowanym dla Jordanii.

Śniadania/ Jedzenie 
Królestwo Jordanii to kraj płynący humusem, tahini oraz innymi pastami warzywnymi. Kultura jedzenia jest bardzo rozwinięta i ściśle związana z tutejszym klimatem oraz wierzeniami. Jordańczycy lubią spożywać posiłki razem i nie mają w swoim zwyczaju używać do nich sztućców. Większość dań tutaj spożywanych można podać na śniadanie, obiad lub kolację.

Podstawą są pasty z wspomnianego humusu, tahini ale również z grochu, bobu lub bakłażanu (mój ulubiony baba ghanoush). Zapiekane na patelni jajka (szajszuka) czy mięsa owcze z tahini jak kofta lub zawijane w pity shawarmy (rodzaj kebsa) oraz klasyczne, chrupiące kulki falafel.



Do tego wszystkiego podawane są roznego rodzaju pity, często posypane przyprawą zadar (mieszanką lokalnych ziół) oraz drobno pokrojone sałatki, których głównymi składnikami są ogórki, pomidory oraz pietruszka (tabbouleth) lub fattoush (sałatka z grzankami z pity).
Z napojów polecam sok z mięty i cytryny, kawę z kardamonem po arabsku oraz herbatę beduińską (czarna herbata z miętą, cynamonem i kardamonem).




Deser życia w Jordanii to kanafeh czyli zapiekany ser z pistacjową posypką.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz